Zimbabwe je rasistická země

Politika.cz | 4.5.2009

Zimbabwe je rasistická země, kde černoši pořádají divošské nájezdy proti bílím občanům. Dokazuje to zákon, který nařizuje bělochům odevzdat veškerý majetek. Vyvlastnění více než 5 000 bělošských farem a často i násilím, však způsobilo značné škody, protože noví majitelé většinou nevěděli, co s neoprávněně nabytým majetkem mají dělat.

Rasisté v Zimbabwe

Parlament v Zimbabwe

     Parlament v Zimbabwe schválil zákon, podle kterého musejí běloši ve svých firmách přepustit černochům 51 procent vlastnického podílu. O prosazení zákona se zasadila vládní strana ZANU-PF, přál si jej prezident Robert Mugabe. Informovala o tom agentura AP. HARARE - Text stanovuje, že nejméně 51 procent ve společnostech budou vlastnit černoši. Ze zasedání parlamentu ve středu v noci během prudké debaty odešli opoziční poslanci. Podle nich je zákon rasistický, neústavní a nerovný.

Osvobození Zimbabwe?

     Ministr Paul Mangwana však na zasedání parlamentu prohlásil, že nejde o ekonomickou, nýbrž politickou záležitost. "Jde o úplné osvobození Zimbabwe. Všichni černoši spadají do kategorie domorodců." Popřel, že by zákon měl rasistický rámec. Zákon musí schválit ještě Senát, ve kterém má však Africký národní svaz Zimbabwe- Vlastenecká fronta (ZANU-PF) rovněž většinu. Nakonec jej nejpozději do měsíce podepíše prezident Mugabe. Většina zahraničních firem zemi již opustila "Je to strašidelné. Nyní jsou to farmy, a co bude dál, naše domy?" řekl jeden bílý podnikatel. "Kdybych mohl, tak už bych byl pryč," dodal s tím, že nyní pro svoji rodinnou firmu hledá nějakého obchodního partnera černé pleti. "Láme mi to ale srdce. Celý život jsem strávil budováním firmy pro moji rodinu. Byl to můj plán do důchodu," ukončil.

Politické a hospodářské podmínky v Zimbabwe

     Podle analytiků nebudou nová pravidla z hlediska vlastnických podílů žádnou výraznou změnou pro ekonomiku země, v níž už většinu společností stejně řídí domorodé obyvatelstvo. Většina zahraničních firem už kvůli nepříznivým hospodářským a politickým podmínkám v Zimbabwe přestala podnikat. Plánovaná reforma přinese Zimbabwe podle odborníků jen další zmatek, protože země se ještě zcela nevzpamatovala z drastických změn v roce 2000.

Robert Mugabe rozhodl

     Tehdy Robert Mugabe rozhodl o vyvlastnění půdy bělošských farmářů a o jejím přerozdělení mezi černošské obyvatelstvo, především jeho příznivce z řad veteránů odboje. Vyvlastnění více než 5 000 bělošských farem, často i násilím, však způsobilo značné škody, protože noví majitelé většinou nevěděli, co s neoprávněně nabytým majetkem mají dělat.

 

Rubriky

Newsletter

Chcete-li být zdarma informováni o novinkách a článcích, vložte svůj e-mail.

POLITIKA.CZ POLITIKA.CZ Společensko politický online magazín

Politika.CZ Kontakt | RSS | Odkazy

Všechna práva vyhrazena. Bez souhlasu redakce je zakázáno kopírování a nedovolené šíření veškerého obsahu serveru!
Redakci můžete kontaktovat na email: politikacz@centrum.cz, nebo využít kontaktního formuláře.

ISSN 1803-6562