Vládní úspory po česku

David Khol | 23.12.2010

Vládní koalice ODS, TOP 09 a Věcí veřejných vydala celou řadu poměrně závažných vyjádření. Evidentně jde o vládu velice ambiciózní, která se hodlá zaměřit především na deficit státního rozpočtu a rostoucí státní dluh. Obdobně spíše fanfarónstvím zavání různé plány, jak snížit státní administrativu a počet státních zaměstnanců. Za výkřik do tmy, lze označit i požadavky Věcí veřejných.

Petr nečas (ODS)

Scénář narýsovaný Fišerovou vládou

     Vládní koalice ODS, TOP 09 a Věcí veřejných vydala celou řadu poměrně závažných vyjádření. Evidentně jde o vládu velice ambiciózní, která se hodlá zaměřit především na deficit státního rozpočtu a rostoucí státní dluh. Což o to, ambice je to velice chvályhodná, státní finance opravdu nejsou v dobrém stavu a státní dluh se nebezpečně navyšuje. Je ale otázkou, zda tyto ambice nejsou až příliš přehnané. Dalo by se říci, že dnes se tak naplno projevilo to, co bylo vidět v předvolební kampani, kdy zejména TOP 09 se jednostranně zaměřila na jeden problém (státní dluh, deficit rozpočtu) a v podstatě zcela ignorovala problémy další (vysoká nezaměstnanost). Bohužel, tyto problémy představují spojené nádoby a ignorování jednoho z problémů se může v budoucnu vymstít. Možná vhodnější cestou jeví se proto scénář, narýsovaný (předchozí) Fišerovou vládou, který se také zaměřil na snižování státního deficitu, ale spíše postupným a volnějším tempem, méně ambiciózněji a dalo by se říci i pragmatičtěji. Ostatně pro mnohé zahraniční investory je milejší jasně narýsovaný dlouhodobý scénář, než některá velkohubá prohlášení, pronášená některými politiky toužícími se zavděčit těm svým, neberoucím v potaz dlouhodobé perspektivy státu.

Dnešní situace připomíná padesátá léta!

     Obdobně spíše fanfarónstvím zavání různé plány, jak snížit státní administrativu a počet státních zaměstnanců. Jedni předhánějí v plánech druhé, snížit o deset, o patnáct procent stav státních úředníků. Dalo by se ale říci, že to jsou jen hesla, která nemají žádný reálný podklad, ostatně proč ne devět či jedenáct procent?! Situace tak připomíná spíše padesátá léta, kdy padala podobná hesla a státní úředníci byli posíláni do průmyslu mezi dělnickou třídu. To, že tento krok měl pro českou ekonomiku neblahé následky snad ani není třeba připomínat. Evidentně se tak jde na problém spíše od lesa. Ti státní úředníci přec dnes vykonávají nějakou konkrétní práci – zamysleme se tedy spíš nad tím, zda tuto práci potřebujeme, zda musí být vykonávána v daném rozsahu – a zda by nemohla být vykonávána jinak a efektivněji. Pokud tato konkrétní práce nebude potřeba, nebude třeba ani konkrétní úředník, který ji dosud vykonával.

Požadavky Věcí veřejných jsou výkřiky do tmy!

     Za podobný výkřik do tmy, lze označit i požadavek Věcí veřejných, aby byl o deset miliard zkrácen rozpočet ministerstva obrany. Lze v této souvislosti připomenout, že Česká republika má jedny z nejnižších výdajů na obranu v rámci NATO – a onen škrt deseti miliard by znamenal, že ministerstvo obrany by muselo zrušit veškeré akvizice a zřejmě i zahraniční mise, ke kterým jsme se přitom zavázali. Obecně je otázkou, zda je odpovědné snižovat výdaje na obranu v době, kdy bezpečnostní rizika spíše rostou! Především od představitelů strany, která se tolik tváří jako odpovědná, zní tyto plány spíše absurdně. Souvisí s tím i otázka, jakým stylem by úspory měly probíhat, škrty by měly být evidentně plošné, rovnoměrně rozložené po všech resortech. Nelze státní prostředky rozdělovat jen podle toho, že daný resort se tomu či onomu politikovi líbí nebo nelíbí! Celkově by se pak k řešením mělo přistupovat spíše s rozvahou a se schopností vidět problém v širších souvislostech a zejména se schopností vidět i trochu následky, které se mohou objevit v blízké budoucnosti. Mnozí komentátoři už dávno upozorňovali na to, že pokud připravovaná reforma nebude konána s rozumem a rozvahou, může to způsobit sociální rozvrat státu, který může zrodit nového Jiřího Paroubka či nového Fica. Nebezpečí je možná ještě větší. Přehnaná, příliš ambiciózní a asociální vláda tak může zrodit spíše nového Klementa Gottwalda!

 

Rubriky

Newsletter

Chcete-li být zdarma informováni o novinkách a článcích, vložte svůj e-mail.

POLITIKA.CZ POLITIKA.CZ Společensko politický online magazín

Politika.CZ Kontakt | RSS | Odkazy

Všechna práva vyhrazena. Bez souhlasu redakce je zakázáno kopírování a nedovolené šíření veškerého obsahu serveru!
Redakci můžete kontaktovat na email: politikacz@centrum.cz, nebo využít kontaktního formuláře.

ISSN 1803-6562