Vhání nás Washington do spárů Kremlu?

Gábina Janků | 21.10.2009

Radarové základny v Česku ani v Polsku nebudou, dohodnutá rámcová smlouva o protiraketové obraně a strategické partnerství však trvá. Tak zní čerstvé stanovisko Washingtonu. Komunisté mají jasno, podle předsedy Filipa se totiž USA zalekly negativního postoje české veřejnosti. Reakce bývalé vládní koalice jsou rozmrzelé. Ministr obrany USA uvedl, že se změnil kontext i případné hrozby.

Washington D.C.

Radarové základny v Česku a v Polsku

     Radarové základny v Česku ani v Polsku nakonec nebudou, dohodnutá rámcová smlouva o protiraketové obraně i ono strategické partnerství však trvá. Tak zní čerstvé stanovisko Washingtonu, které však – ruku na srdce – nemůže nikdo považovat za žádný překvapivý obrat, ale naopak za pouhé oficiální stvrzení novodobých zahraničně-obranných výhledů prezidentského úřadu Baracka Obamy. Po přehodnocení smělých obranných plánů svého předchůdce nyní americký prezident přichází s novou strategií, která má mnohem lépe zapadat do jeho spíše diplomaticky laděné zahraniční politiky.

Nepřítel útočí zprava, anebo ze Západu?

     Komunisté mají jasno, podle předsedy Filipa se totiž Spojené státy zalekly přetrvávajícího negativního postoje české veřejnosti. Představa, že neoficiální, laické mínění malé středoevropské zemičky, jakkoliv už politicky proslulé, má v zámoří takhle zásadní vliv na vrcholná rozhodnutí, je na jednu stranu úsměvná. A na stranu druhou smutná v tom smyslu, že KSČM má ještě i po letech stále dojem, že promlouvá k přihlouplým davům, nenáročným na jakoukoliv pádnou argumentaci. A sociální demokraté? Předseda Paroubek, který mění názor podle toho, jak dozrává veřejné mínění, pochopitelně tento krok vítá s otevřenou všeobjímající náručí. A fakt, že právě za vlády ČSSD se protiraketová obrana začala dojednávat, už považuje za definitivně promlčený.

Zrada a oslabení pozice Bílého domu

     To reakce někdejších partnerů bývalé vládní koalice, s výjimkou Zelených pochopitelně, asi nemohou být jiné, nežli rozmrzelé. Nemalý politický kapitál padl teď s oficiálním prohlášením Bílého domu vniveč, a čím více si bude česká levice takzvaně přihřívat polívčičku, tím hlasitěji se budou muset strany pravého středu vymezovat. Čím zarytější odpor, tím zarputilejší obhajoba, jak už jsme toho ostatně byli svědky poslední dva tři roky vzrušených debat na toto téma. A tak zatímco ve světě se startují strategické změny na poli mezinárodní spolupráce, a dost možná nezůstane jen u kapitoly obrany, na naší politické scéně opět zůstává vše zoufale neměnné. Každopádně ublížené projevy o zradě a sebestřednosti našich severoatlantických spojenců bychom si přeci jen mohli odpustit, a to minimálně do doby, než se narýsuje nový systém protiraketové ochrany, jak jej USA nyní zamýšlejí, v celém svém rozsahu.

Sovětské státy „Íránské“

     Ministr obrany Spojených států uvedl, že se změnil kontext. Rovněž se za tu dobu změnily technologie, a změnily se i případné hrozby. Především se ale změnila tvář muže v čele, a tím pádem také tvář zámořské mocnosti jak směrem dovnitř, tak navenek. Iránské, a aktuálně i severokorejské riziko je tu stále, ale po dlouhé době vítězí racionalita nad pomyslným mečem, a USA otevřeně přiznávají, že bez ruské podpory v íránské otázce zkrátka nepokročí.

Jednoznačné diplomatické vítězství?

     V Ruské federaci je tohle „gesto“ chápáno jako jednoznačné diplomatické vítězství, jak jinak. Tlak na přehodnocení plánovaného systému protiraketové obrany v Evropě hodně sílil, a důvodem rozhodně nebyla obava z radarových základen. Nešlo o nic jiného než o posílení mezinárodního vlivu a upevnění vlastní pozice v dialozích s USA. Což lze do jisté míry odfajfkovat jako „splněno“. Co za to Washington bude chtít a čeho se ve skutečnosti dočká, to už možná rozkryjí blížící se rozhovory šestice světových velmocí s Íránem, kde by Spojené státy vedle globálního jaderného odzbrojení (tedy silně prosazované vize prezidenta Obamy) rády „nakously“ i letité tabu jménem Íránský jaderný program.

 

Rubriky

Newsletter

Chcete-li být zdarma informováni o novinkách a článcích, vložte svůj e-mail.

POLITIKA.CZ POLITIKA.CZ Společensko politický online magazín

Politika.CZ Kontakt | RSS | Odkazy

Všechna práva vyhrazena. Bez souhlasu redakce je zakázáno kopírování a nedovolené šíření veškerého obsahu serveru!
Redakci můžete kontaktovat na email: politikacz@centrum.cz, nebo využít kontaktního formuláře.

ISSN 1803-6562