ZE SVĚTA

Články z rubriky Ze světa

Jemen jako strategický hráč?

David Khol | 28.1.2010

Současné nepokoje, přecházející místy až do stavu otevřeného konfliktu připoutaly částečně pozornost světa k dnešnímu Jemenu, zdánlivě malého zapomenutého státu arabského poloostrova. Jemen, dalo by se říci, že to je stát protikladů a paradoxů. Na straně jedné krásná, historická země se spoustou úžasných, turisty dosud opomíjených památek, které jakoby přicházely z neznámých, dávno zapomenutých světů.

Vhání nás Washington do spárů Kremlu?

Gábina Janků | 21.10.2009

Radarové základny v Česku ani v Polsku nebudou, dohodnutá rámcová smlouva o protiraketové obraně a strategické partnerství však trvá. Tak zní čerstvé stanovisko Washingtonu. Komunisté mají jasno, podle předsedy Filipa se totiž USA zalekly negativního postoje české veřejnosti. Reakce bývalé vládní koalice jsou rozmrzelé. Ministr obrany USA uvedl, že se změnil kontext i případné hrozby.

Alžírsko

David Khol | 11.5.2009

V posledních letech mnozí analytici upozorňují na možnost obnovení studené války. Současné Alžírsko není Alžírskem let osmdesátých, kdy v zemi panoval socialistický systém. Alžírsko vstoupilo do jednadvacátého století jako stát konsolidovaný, se silnou úlohou armády, autoritativní formou vlády. Alžírsko není nikým ohrožováno, přesto zde dochází k velkému zbrojení.

Zimbabwe je rasistická země

Politika.cz | 4.5.2009

Zimbabwe je rasistická země, kde černoši pořádají divošské nájezdy proti bílím občanům. Dokazuje to zákon, který nařizuje bělochům odevzdat veškerý majetek. Vyvlastnění více než 5 000 bělošských farem a často i násilím, však způsobilo značné škody, protože noví majitelé většinou nevěděli, co s neoprávněně nabytým majetkem mají dělat.

Šance pro rozvojový svět

David Khol | 30.3.2009

Velké charitativní akce, charitativní koncerty světových hvězd, spousta slz a spousta emocí, vedle nichž mnohdy zcela zapadají fakta. Do roku 2015 má být utraceno těžko uvěřitelných 95 milard dolarů. Je tato pomoc je skutečně potřeba a především zda má skutečně mysl? Rozvojová pomoc je většinou kontraproduktivní, např. v Africe nebylo dosaženo téměř žádného pokroku.

 

Rubriky

Newsletter

Chcete-li být zdarma informováni o novinkách a článcích, vložte svůj e-mail.

POLITIKA.CZ POLITIKA.CZ Společensko politický online magazín

Politika.CZ Kontakt | RSS | Odkazy

Všechna práva vyhrazena. Bez souhlasu redakce je zakázáno kopírování a nedovolené šíření veškerého obsahu serveru!
Redakci můžete kontaktovat na email: politikacz@centrum.cz, nebo využít kontaktního formuláře.

ISSN 1803-6562